Ова установа налази се на Петроварадинској тврђави на броју 9 и представља једну од ретких такве врсте у целом свету што је чини веома културолошки значајном како за Нови Сад тако и за Србију.


Атеље 61 је установа за израду таписерија на основу картона уметника, али такође, осим израде, циљ њеног постојања је чување и популаризовање уметности таписерије. Формиран је 28. фебруара, 1961. године од стране тадашњег Народног одбора Града Новог Сада. Начине деловања ове установе осмислили су заједничким снагама и вештинама југословенски сликар Бошко Петровић и Етелка Тоболка, те се они сматрају покретачима таписерије као нове врсте ликовне југословенске уметности.
1980. године Атеље као установа почела је да се бави и излагачком делатношћу, 1987. године покренута је Школа ткања која ради са полазницима и данас, а 1999. године отворена је галерија таписерија која носи назив „Бошко Петровић“.
Управо због тога што ова врста уметности нема никакве претече на нашим просторима, добија на значају као нешто оригинално и ново за стварање уметничких дела. Многи сликари, графичари, дизајнери, вајари су кроз таписерију видели другачији аспект свог дела. На неколико стотина картона предложака урађен је „превод“ дела са слике (цртежа, скулптуре итд.) на таписерију вештином ткаља у Атељеу. Због изузетне способности и талента, ткаље се називају и коаутори дела на којем раде. Они вешто ткањем пресликавају ауторско уметничко дело на таписерију.
У власништву Атељеа 61 налази се Збирка таписерија која данас броји преко 260 експоната чији су аутори Бошко Петровић, Милан Коњовић, Стојан Ћелић, Анкица Опрешник, Јагода Бујић, Нада Манчић и други. Од самих почетака, установа се бави и израдом таписерија по наруџби, тако да се сви заинтересовани могу распитати за више информација у просторијама Атељеа.
Збирка представља једну од најбогатијих у Европи, а колонија таписериста са изузетном уметничком вештином ткања чини Атеље 61 једном од веома ретких радионица такве врсте на целом свету.